تفاوت بنر و فلکسی

تفاوت بنر و فلکسی در چیست؟ + راهنمای جامع شناخت بنر و فلکس

فهرست مطالب

بنر و فلکس، هر دو از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین روش‌های تبلیغاتی هستند. امروزه اکثر صاحبان کسب و کار و مشاغل جهت اطلاع‌رسانی خدمات جدید خود به مشتریان و محصولات و تبلیغات، از این دو روش‌های تبلیغاتی محیطی استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید تفاوت بنر و فلکسی را بدانید و اینکه هر کدام از این ابزارها چه خصوصیات و ویژگی‌هایی دارند، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با جاوید چاپ همراه باشید، زیرا در این مقاله قصد داریم درباره‌ی تفاوت بنر و فلکسی با یکدیگر اطلاعات کاربردی و مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم.

بنر چیست و کاربرد آن چه می‌باشد؟

یکی از پرکاربرترین و مهم‌ترین ابزارهای چاپ برای فضای خارجی، چاپ بنر می‌باشد که برای بازاریابی، معرفی برندهای مطرح، شرکت‌ها، تبلیغات محیطی‌، آگاهی بخشی و نیز معرفی خدمات کسب و کارها، محصولات و سازمان‌های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بنرهای تبلیغاتی در پٌرترددترین و پٌربازدیدترین مکان‌ها مثل خیابان‌ها، معابر عمومی، بزرگراه‌ها و حاشیه جاده‌ها نصب می‌شوند تا هم کسب و کار شما را به افراد در حال تردد معرفی کنند و همچنین اطلاعات لازم و مفید را درباره‌ی محصولات و خدمات و حوزه کاری شما را به مشتریان ارئه بدهند.
در حقیقت بنرها ابزارهایی می‌باشند که با اهداف تبلیغاتی در محیط‌های خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و محتوای آن‌ها شامل تصاویر گرافیکی، طرح‌ها و متن‌های جذب کننده است. در این روش تبلیغاتی محدودیتی در متراژ و ابعاد چاپ وجود ندارد و شما می‌توانید با توجه به سلیقه، بودجه، نیاز و متناسب با شرایط خود از انواع مختلف بنر یک نوع را انتخاب کنید و سفارش دهید.

مزایای بنر و فلکسی

بنرهای تبلیغاتی با توجه به ابعاد و کاربرد آن‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • بنر عرض 3 متر

بنر عرض 3 متر یکی از بهترین بنرهای تبلیغاتی در فضای نمایشگاه و باز است. کاربرد این بنر استفاده در مکان‌های مذهبی مانند مساجد و حسینیه‌ها، سر درب فروشگاه‌ها و مغازه ها، کتاب فروشی‌ها و طلافروشی‌ها، سمینارها، کنفرانس‌ها، همایش‌ها و اجلاس‌های مختلف تبلیغاتی و اطلاع رسانی می‌باشد.

 • بنر عرض 5 متر

بنر عرض 5 متر از مهم‌ترین تبلیغات در فضای باز و مدیا چاپ است که به بنر لارج فرمت یا عرض بالا نیز معروف می‌باشد. معمولا کاربرد و نصب این نوع بنرهای عریض بر روی بیلبوردهای غول پیکر تبلیغاتی شهری، تابلو سر درب فروشگاه‌ها و اعلان‌های چاپی درون شهری می‌باشد و نسبت به ابزارهای تبلیغاتی دیگر، در جذب مخاطبین پتانسیل بیشتری را نیز دارند.

 • بنر دو طرفه
انواع چاپ بر روی استند تبلیغاتی چه می باشند؟
ادامه مطلب

از محبوب و پرطرفدارترین نوع بنرهای تبلیغاتی محیطی، بنر دو طرفه است. در بنر دو طرفه یا دو رو امکان چاپ شدن بر روی دو طرف بنر (پشت و رو) وجود دارد که این نوع بنر، لمپوست نیز نام دارد. این بنرها معمولا در محیط‌های باز مثل بلوارها یا جاده‌های دوطرفه، وسط پارک‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌های شلوغ، معابر ادارات و دانشگاه‌ها، بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها، مراکز فرهنگی و تجاری به صورت آویزان و معلق نصب می‌شوند تا افرادی که در هر دو طرف مسیر در حال تردد می‌باشند، بتوانند پیام و محتوای هر دو طرف بنر را به آسانی مشاهده کنند.

 • بنر استند

یکی از اقتصادی‌ترین و به صرفه‌ترین ابزارهای تبلیغاتی در فضاهای نمایشگاهی و باز، چاپ بنر استند می‌باشد. ابعاد این بنر به شکل استاندارد است و نیز می‌توان بدنه را تعویض کرده و بنر جدید بر روی پایه قدیمی قرار داده شود.

فلکسی چیست و کاربرد آن چه می‌باشد؟

فلکسی از اقتصادی‌ترین متریال‌ها برای اجرای انواع تابلوهای لایت باکس تبلیغاتی می‌باشد که از آن‌ها برای تابلوی سر درب فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، تابلوهای عابر پیاده، تبلیغات روی ساختمان‌ها، تابلو بیلبوردها و به صورت خلاصه برای تابلوهایی استفاده می‌شود که دارای نورپردازی داخلی هستند.
چاپ فلکسی نسبت به بنر ماندگاری و مقاومت بالایی را در شرایط آب و هوایی مثل باران، باد، تابش نور خورشید، رطوبت، طوفان برف، کشیدگی، شوینده‌های الکلی ضعیف، پارگی و خراشیدگی دارد و این گزینه یکی از موارد تفاوت فلکسی و بنر می‌باشد.
چاپ فلکسی انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها، تابلو فلکسی بدون نور و تابلو فلکسی پشت نور هستند که شما می‌توانید با توجه به اهداف تبلیغاتی خود، برای خرید تابلو فلکسی مورد نیازاقدام نمایید. لامپ‌های SMD یا مهتابی که در داخل تابلوهای فلکسی قرار دارند علاوه بر تامین نور در ساعات کم نور روز و شب و محیط‌های تاریک، توجه افرادی که در حال تردد هستند را به تبلیغات شما جذب می‌کند.

مهم‌ترین تفاوت چاپ بنر و چاپ فلکسی

مهم‌ترین تفاوت چاپ بنر و چاپ فلکسی

تفاوت بنر و فلکسی از نظر نوع متریال سازنده، نوع کاربرد و هزینه چاپ با یکدیگر زیاد می‌باشد.

استیکر شیشه‌ ای
ادامه مطلب

تفاوت چاپ بنر و چاپ فلکسی از نظر کاربرد

تابلو فلکسی و بنر از نظر کاربردی، تفاوت‌های مهمی با یکدیگر دارند که عبارتند از:
بنرها معمولا برای تبلیغات شهری و محیطی استفاده می‌شوند، در حالی که فلکسی برای تأمین نور در فضاهای تاریک و ساعات کم نور روز و شب استفاده می‌شود و توجه افراد را به خود جلب می‌کند.
از تفاوت‌های دیگر بنر و فلکسی، به سرعت در چاپ آن‌ها می‌توان اشاره کرد. بنرها خیلی سریع چاپ و آماده می‌شوند، در حالی که چاپ فلکسی کمی طولانی‌تر از چاپ بنر می‌باشد.

تفاوت چاپ بنر و چاپ فلکسی از نظر نوع متریال سازنده

تفاوت اصلی و مهم دیگر بین فلکسی و بنر در نوع متریال سازنده آن‌ها است که قابلیت عبور‌دهی نور در آن‌ها متفاوت است.
جنس ماده فلکسی به این‌صورت است که می‌تواند نور را به آسانی از خود عبور دهد، اما در بنر این گونه نمی‌باشد و قابلیت عبور دادن نور از خود را ندارد.
فلکس می‌تواند درون تابلو فلکسی قرار بگیرد، در صورتی‌ که بنر بدون تابلو و به راحتی نصب می‌شود. چاپ فلکس با عرض بالا، بافت انعطاف پذیر و نرم دارد و از فاصله‌های دور نیز به خوبی قابل مشاهده است.

تفاوت چاپ بنر و چاپ فلکسی از نظر هزینه چاپ و قیمت

یکی از مسائل مهم در تبلیغات محیطی، هزینه چاپ و قیمت است بنابراین قیمت چاپ بنر و فلکسی برای صاحبان کسب و کار و مشاغل، بسیار اهمیت دارد. به صورت کلی قیمت چاپ بنر نسبت به قیمت چاپ فلکسی پایین‌تر می‌باشد، به این دلیل که فلکسی خام از بنر خام گران‌تر است.

مزایا و معایب چاپ بنر و چاپ فلکسی

مزایا و معایب چاپ بنر و چاپ فلکسی عبارتند از:

مزایای چاپ بنر

 • قیمت رقابتی چاپ بنر نسبت به بقیه‌ی متریال‌های چاپ مخصوص فضای باز
 • قابلیت چاپ در سایز و ابعادهای متنوع و گوناگون و مطابق با نیاز شما
 • پیدا کردن مشتری و مخاطبان جدید، در نتیجه بالا رفتن فروش و سود آوری
 • امکان گسترده شدن در ابعاد بزرگ‌تر
 • ایجاد فرصتی برای نشان دادن تبلیغات شما برای مخاطبان زیادی در ساعت‌های مختلف شبانه روز
طریقه نصب استیکر
ادامه مطلب

معایب چاپ بنر

 • محدودیت داشتن در محل قرارگیری و نصب بنر
 • مقاومت نسبتا کم به شرایط محیطی و آب و هوایی
 • محدودیت داشتن در جا به جایی
 • کیفیت پایین و کم چاپ
 • امکان پاره شدن و خراشیدگی

مزایای چاپ فلکسی

 • قیمت چاپ فلکسی و هزینه بسیار مناسب و به صرفه چاپ فلکس با عرض بالا
 • امکان چاپ کردن در اندازه ها و ابعاد مختلف و گوناگون
 • انعطاف پذیری زیاد و وزن سبک
 • متنوع بودن از نظر ابعاد، تراکم متریال و جنس
 • قابلیت جلوه‌های بصری زیبا و چشم نواز و نورپردازی داخلی

معایب چاپ فلکسی

 • محدودیت داشتن در جابه جایی و تحرک فلکسی
 • بالا بودن هزینه چاپ
 • نیاز به داشتن تخصص برای نصب
 • محدودیت داشتن در چاپ ابعاد و اندازه‌های بسیار بزرگ

بیشتر بخوانید: تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کلی با چاپ بنر و چاپ فلکسی و تفاوت بنر و فلکسی آشنا شدید تا بتوانید انتخاب بهتر و راحت‌تری داشته باشید. فقط لازم است این دو محصول را از نظر ویژگی، هزینه، کاربرد، نحوه نصب و اجرا، عمر و ماندگاری و دیگر قابلیت‌ها مقایسه کنید، و حتما پس از این‌ کار متوجه خواهید شد که کدام روش تبلیغات برای شما مناسب می‌باشد.
بنبراین باید بدانید که فلکسی و بنر هر دو ویژگی‌ها و مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب هر کدام از آن‌ها بستگی به نیاز و شرایط خاص شما دارد. پس همیشه بهتر است  با یک مجوعه تبلیغات و چاپ مشورت کنید تا بهترین و مناسب‌ترین روش و گزینه را بر طبق نیازهای مخصوص شما انتخاب کنید.

سوالات متداول

 1. آیا کیفیت چاپ فلکسی با بنر تفاوت دارد؟

خیر، بنر و فلکسی از نظر کیفیت چاپ هیچ‌ تفاوتی با هم ندارند، ولی سطح فلکسی کمی یکنواخت‌تر، شفاف‌تر و صاف‌تر می‌باشد. برای استفاده به مدت طولانی هر دو مقاومت و ماندگاری طولانی و زیادی دارند.

 1. بنرهای تبلیغاتی چند نوع هستند؟

بنرهای تبلیغاتی با توجه به ابعاد و کاربرد آن‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:
بنر عرض 3 متر، بنر عرض 5 متر، بنر دو طرفه و بنر استند

5/5 - (1 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
keyboard_arrow_up